Förbundsstyrelsen

Förbundsstyrelsen är organisationens förtroendevalda på gemensam nivå som arbetar med att leda organisationen. Styrelsens arbete leds av ordförande.

Kontaktadress

Röda Korsets Ungdomsförbund
Förbundsstyrelsen,
att: Vera Carlbaum-Wrennmark,
box 17563, 11891 Stockholm

 

Email

forbundsstyrelsen(@)redcross.se

 


Förbundsordförande



Vera Carlbaum-Wrennmark
08-452 48 85
vera.carlbaum( @ )redcross.se

Jag har varit engagerad i Röda Korsets ungdomsförbund i tio år och har sedan 1 augusti 2018 den stora äran att leda RKUF som ordförande. Det bästa med ungdomsförbundet tycker jag är att det är ett sådant bra verktyg för att kunna driva på förändring i samhället och för att det är en organisation som strävar efter att fylla behovet hos de som behöver oss som mest. Jag vill se ett RKUF som tar stor plats i den humanitära debatten och bedriver ett proaktivt påverkansarbete. En organisation där våra deltagare vill vara frivilliga och där vi vågar ifrågasätta oss själva för att bli så bra som möjligt. Jag är 25 år, bor i Stockholm och älskar att upptäcka ny mat att äta.

 


Ledamöter


Li Nester
li.nester ( @ )redcross.se

 

 

 

 

 

 


Kevin Norberg
kevin.norberg ( @ )redcross.se

 

 

 

 

 

 


Frida Olofsson
frida.olofsson( @ )redcross.se

 

 

 

 

 

 


Sofia Westman
sofia.westman(@)redcross.se

 

 

 

 

 



Ylva Carlshamre
ylva.carlshamre@redcross.se
 

 

 

 



Johanna Hartikainen
johanna.hartikainen@redcross.se
 

 

 

 

 



Nabil Shiltagh
nabil.shiltagh@redcross.se
 

 

 

 

 



Siri Klintberg
siri.klintberg@redcross.se
 

 

 

 

 



Lotta Schneider
lotta.schneider@redcross.se

 

 

 

 

 



Amanda Jakobsson
amanda.jakobsson@redcross.se