Humanitetsbloggen
Bloggare på rkuf.se
-
26 November, 2011
Inga fler hibakushas 1
Idag är en historisk dag. Hela rödakorsrörelsen har antagit en gemensam hållning för ett totalt förbud och avskaffande av kärnvapen när både Internationella rödakors- och rödahalvmånefederationen (IFRC) och Internationella rödakorskommittén (ICRC) samlades i Genève.
1945 föll två atombomber över de japanska städerna Hiroshima och Nagasaki. 210 000 människor dog omedelbart. De humanitära konsekvenserna av kärnvapen är enorma. Idag finns det fem officiella stater med kärnvapen, men också fler som skaffat sig dem. I världen uppskattas det finnas över 22 000 kärnvapen.
Sedan 1945 har Röda Korset diskuterat frågan om ett förbud mot kärnvapen och idag kunde äntligen en resolution läggas fram och antas. För första gången har rörelsen en gemensam hållning i frågan om kärnvapen. Redan på den internationella konferensen 1948 uppmanade Svenska Röda Korsets dåvarande ordförande Folke Bernadotte staterna att inte använda kärnvapen.
Idag upprepade vi vårt budskap:
- Vårt budskap kommer att höras långt utanför väggarna på denna sal. Rödakors- och rödahalvmånerörelsen spelar en stor roll i världen för att inspirera stater, NGO:s, internationella organisationer och individer i att påverka den humanitära debatten, sade Eva von Oelreich, ordförande för Svenska Röda Korset, i sitt tal till rörelsen.
På det nordiska förbundsstyrelsemötet i våras antog vi en gemensam nordisk resolution om att avskaffa alla kärnvapen för att stödja våra moderorganisationer i deras arbete för att driva den här viktiga frågan.
Men som generalsekreteraren för Australiens Röda Kors sade idag: Det här är inte slutet, det är nu utmaningen börjar.
Kampen för en värld utan fler hibakushas.
