KUSIN (Kulturellt utbyte och Socialt IntegrationsNätverk)

Beskrivning

KUSIN är RKUF Växjös nya verksamhet som startade upp under hösten 2010.

Syftet bakom KUSIN är att fungera som ett stöd i barnens anpassning till det svenska samhället och den svenska kulturen samt att hjälpa barnen med att utöka deras sociala nätverk i Sverige.
Målet med verksamheten är att underlätta ungdomarnas övergång från en kultur till en annan. Vårt mål är även att verksamheten med hjälp av både barn och ledare strävar mot en samverkan över kulturgränser och en förståelse för varandras likheter och olikheter. Vi vill skapa en verksamhet grundat på ett jämlikt utbyte mellan barn och ledare med meningsfulla aktiviteter för samtliga deltagare, där alla har möjlighet att utvecklas. Ett delsyfte med verksamheten är också att bidra till en utveckling av barnens språkkunskaper inom det svenska språket. Målgruppen för verksamheten är mellanstadie elever på Pilbäcks skolan i Växjö.

För att uppnå syftet kommer vi att arrangera gruppaktiviteter varje vecka, ca 2-3 timmar per tillfälle med ca 3 – 4 frivilliga ledare, där vi träffar de aktuella barnen. Aktiviteterna kan innebära allt från friluftsaktiviteter, sällskapsspel, fika, aktiviteter i utbildningssyfte, kulturbesök och så vidare, utifrån deltagarnas behov. Vi kommer att introducera nya deltagare genom att de första gångerna träffas över fika och föra samtal för att lära känna personerna ifråga, samt skapa en känsla av stabilitet och kontinuitet. Därefter kan deltagarna introduceras i övriga aktiviteter.
Ni kan hitta vår verksamhetsplan under ”Dokument” där vi beskriver verksamheten i mer detalj.

Tycker du att KUSIN låter intressant och något som du skulle kunna tänka dig att bli engagerad i? Eller önskar du mer information om verksamheten? Kontakta verksamhetsledarna Erica Edman och Sofie Larshans: kusin.rkufvaxjo@home.se

Bli medlem!

Om du inte redan är medlem i Röda Korsets Ungdomsförbund – bli det!

Bli medlem

Engagera dig